MAJ 2018

 


 Zobacz, co w numerze

 

ZAMÓW

 

Pełne teksty artykułów znajdziesz w miesięczniku ,,Moja Rodzina”
 

Lewiczyn to niewielka miejscowość leżąca między Grójcem a Białobrzegami, w odległości 55 km na południe od Warszawy i 7 km od Grójca, w archidiecezji warszawskiej. Tutejszej parafii patronuje św. Wojciech biskup i męczennik, a wielowiekowe miejsce pielgrzymkowe nosi nazwę sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych, Pani Ziemi Grójeckiej.

Najstarsza zachowana wzmianka pisemna o tutejszej parafii pochodzi z 1310 r. Nazwa miejscowości ma ciekawą genezę. Według tradycji wielka odwaga wojska jednego z książąt mazowieckich, które stoczyło tu zwycięską bitwę, została nazwana lwim czynem. Stąd mogła wziąć nazwę osada. Niektórzy historycy przypuszczają, że parafia istniała tu już na przełomie XI i XII stulecia, a nawet w X w. Opodal Lewiczyna znajduje się grodzisko. Niegdyś w pobliżu wsi przebiegał jeden z najstarszych szlaków handlowych, tzw. bursztynowy szlak, a po przeniesieniu przez Zygmunta III Wazę stolicy do Warszawy droga została traktem królewskim.
 
tekst i fot. Ewa Balana

(...)

Pełna treść artykułu w drukowanej wersji miesięcznika Moja Rodzina dostępnego w sprzedaży!

prawy

dolina słońca

Wesprzyj nas!

 

Rozliczenia transakcji kartą kredytową

i e-przelewem przeprowadzane są za

pośrednictwem Centrum

Rozliczeniowego Dotpay

Prenumerata

Zamawianie prenumeraty w redakcji: tel. 22 831 28 06 lub mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zachęcamy do prenumeraty!

Pobierz numery archiwalne

Przegapiłeś któryś z numerów magazynu
Moja Rodzina?

Nie ma problemu, pobierz go z Naszego Archiwum.

Fundacja SOS

Fundacja SOS Obrony Poczętego Życia – wydawca magazynu „Moja Rodzina“ organizuje pomoc dla samotnych matek i rodzin wielodzietnych. Szerzy idee poszanowania życia i odpowiedzialnego rodzicielstwa. Prowadzi działalność charytatywną i oświatową. więcej...