Wrzesień 2014

 

 

 

 

Drodzy Czytelnicy!

 

Rozpoczyna się rok szkolny. To trudny okres nie tylko dla rodziców, lecz przede wszystkim dla dzieci, które często nie potrafią same poradzić sobie ze stresem wynikającym z niskiego poczucia własnej wartości oraz braku wiary we własne możliwości. Przekonanie, iż stawiane im wymagania przerastają ich zdolności, skutkuje ucieczkami z domu, kończącymi się w zasadzie zawsze potężną traumą.

Zupełnie nieporównywalna trauma staje się udziałem tych, których współczesna medycyna zamiast leczyć, przeznacza na organy. Agnieszka Piwar w znakomitym artykule "Transplantologia niesie śmierć" obnaża dramatyczną rzeczywistość losu osób uznanych przez prawo za zmarłe. Obala przy tym fałszywy pogląd, iż przeszczep organów to jedynie ratowanie ludzkiego życia. Wskazuje również na nieetyczność towarzyszących temu procedur, które są w zasadzie równoznaczne z wyrokiem ogromnych cierpień dla pozostającej w śpiączce osoby.

Brak etyki zawodowej można by również zarzucić niektórym historykom, twierdzącym, iż Powstanie Warszawskie była to zbrodnia dokonana przez dowództwo AK na Narodzie polskim. Prof. Witold Kieżun, który świetnie zna realia tamtego okresu, ponieważ był ich czynnym uczestnikiem, wyjaśnia, dlaczego Powstanie 1944 r. musiało wybuchnąć i jak dramatyczne byłyby konsekwencje rezygnacji ze zrywu.

\n Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 10 2 1477 14.0

Oddając w Państwa ręce kolejny już numer miesięcznika "Moja Rodzina" zachęcamy do głębszej refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością oraz życzymy ciekawej i owocnej lektury.


Anna Wiejak 

 

Pełne teksty artykułów znajdziesz w miesięczniku ,,Moja Rodzina”
 

Lewiczyn to niewielka miejscowość leżąca między Grójcem a Białobrzegami, w odległości 55 km na południe od Warszawy i 7 km od Grójca, w archidiecezji warszawskiej. Tutejszej parafii patronuje św. Wojciech biskup i męczennik, a wielowiekowe miejsce pielgrzymkowe nosi nazwę sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych, Pani Ziemi Grójeckiej.

Najstarsza zachowana wzmianka pisemna o tutejszej parafii pochodzi z 1310 r. Nazwa miejscowości ma ciekawą genezę. Według tradycji wielka odwaga wojska jednego z książąt mazowieckich, które stoczyło tu zwycięską bitwę, została nazwana lwim czynem. Stąd mogła wziąć nazwę osada. Niektórzy historycy przypuszczają, że parafia istniała tu już na przełomie XI i XII stulecia, a nawet w X w. Opodal Lewiczyna znajduje się grodzisko. Niegdyś w pobliżu wsi przebiegał jeden z najstarszych szlaków handlowych, tzw. bursztynowy szlak, a po przeniesieniu przez Zygmunta III Wazę stolicy do Warszawy droga została traktem królewskim.
 
tekst i fot. Ewa Balana

(...)

Pełna treść artykułu w drukowanej wersji miesięcznika Moja Rodzina dostępnego w sprzedaży!

prawy

dolina słońca

Wesprzyj nas!

 

Rozliczenia transakcji kartą kredytową

i e-przelewem przeprowadzane są za

pośrednictwem Centrum

Rozliczeniowego Dotpay

Prenumerata

Zamawianie prenumeraty w redakcji: tel. 22 831 28 06 lub mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Zachęcamy do prenumeraty!

Pobierz numery archiwalne

Przegapiłeś któryś z numerów magazynu
Moja Rodzina?

Nie ma problemu, pobierz go z Naszego Archiwum.

Fundacja SOS

Fundacja SOS Obrony Poczętego Życia – wydawca magazynu „Moja Rodzina“ organizuje pomoc dla samotnych matek i rodzin wielodzietnych. Szerzy idee poszanowania życia i odpowiedzialnego rodzicielstwa. Prowadzi działalność charytatywną i oświatową. więcej...